Kasze to obtoczone, polerowane lub rozdrobnione bielmo ziarna zbóż, nasion pseudo-zbóż, które zostało uprzednio poddane obróbce termicznej, oczyszczone, odtłuszczone i pozbawione łuski, plewki i zarodka. To bogate źródło węglowodanów, błonnika i białka roślinnego. Kasza gryczana ma ok. 24 g biała na 100 g produktu. To cenne bogactwo również witamin z grupy B, w szczególności B1 i składników mineralnych (2-4%): cynku, żelaza, magnezu, miedzi oraz związków potasu i fosforu.

Najczęściej kasze dzielimy na gruboziarniste, średnio- i drobnoziarniste. Najzdrowsze dla nas są te gruboziarniste między innymi z uwagi na niższy indeks glikemiczny czyli np. kasza gryczana. Podział kasz z uwagi na pochodzenie i w zależności od gatunku zboża lub rośliny przedstawiono poniżej.
Rodzaj zboża, pseudo-zbożaRodzaj kaszy
GrykaKasza gryczana (prażona, nieprażona)
JęczmieńKasza jęczmienna (pęczak, perłowa, wiejska)
PszenicaKasza manna, kuskus, bulgur
ProsoKasza jaglana
OwiesKasza owsiana
OrkiszKasza orkiszowa drobna, typu manna, gruba typu pęczak
KukurydzaKasza kukurydziana
KomosaQuinoa
AmarantusAmarantus
RyżRyż biały, dziki, brązowy, czerwony

Warzywa generalnie można podzielić na bogate w beta-karoten, witaminę C i tak zwane warzywa pozostałe. Warzywa powinny być spożywane do każdego posiłku w ciągu dnia. Jest to niezastąpiona dawka witamin (antyoksydantów, bioflawonoidów, antocyjanów), składników mineralnych oraz błonnika. Można je spożywać na surowo lub po przygotowaniu na parze, po ugotowaniu, upieczeniu czy grillowaniu.


Duet doskonały

Połączenie warzyw i kaszy tworzy "bombę odżywczą", a często w zależności od użytego rodzaju kaszy niskoenergetyczną, rewelacyjną dla osób, które dbają o swoje zdrowie i wygląd. Jest to również niezastąpiona pozycja w menu osób ceniących swój czas, gdyż fantastycznie przyrządza się z nich dania jednogarnkowe. Ponadto kasza z warzywami to korzystne połączenie, którego nie powinno zabraknąć w diecie wegańskiej.
Na rynku mamy szeroki wachlarz wyboru warzyw i kasz. Pozwala to tworzyć różnorodne dania w codziennej diecie, urozmaicając ją w ten sposób. Dzięki temu jadłospisy są prawidłowo zbilansowane pod kątem żywieniowym w ważne składniki odżywcze. Tak skomponowane posiłki są idealne na śniadania, obiady i kolacje. Mogą być spożywane w formie sałatek, zapiekanek, ciast, pasztetów, kotletów, zup czy do podania tradycyjnego.


Warto eksperymentować z tym idealnym duetem, a więc do dzieła.